Veel gezochte termen

De PsychoseNet Kennisbank

Beantwoord door

Auteur

expert avatar

Thijs van Oeffelt werkt als psychiater bij BuurtzorgT. Hij heeft veel mensen gesproken met psychotische ervaringen. Hij volgt zelf nog een opleiding tot cognitief-gedragstherapeut. Hij heeft geen gepolariseerde mening over het wel of niet behandelen van psychotische klachten, of de manier waarop.

Is een contactpersoon in je dossier verplicht als je vrijwillig in behandeling bent?

Vraag

Beste Thijs,

Mag ik vragen of je als cliënt/patiënt verplicht bent een contactpersoon in je dossier te hebben als je vrijwillig in behandeling bent?

Mijn psychiater zegt van wel, maar ik heb sinds het afgelopen halfjaar steeds vaker reden om daaraan te twijfelen. Vertrouwen is sowieso een issue in deze behandeling. Vandaar ook, dat ik besloten heb om over te stappen naar een vrijgevestigde psycholoog.

Mijn naasten zijn steunend maar door mijn contactpersoon te laten verwijderen uit mijn dossier wil ik de focus naar mijzelf verleggen.

Wilt u met mij meedenken?

Hartelijke groet,

A.

Antwoord

Dag A.,

Dank voor je bericht, en wat een goede vraag. In het algemeen zijn er heel veel misverstanden over wat er in een dossier moet, wat er in een behandelplan moet. Dat heeft te maken met het feit dat veel zorgverleners ‘opgevoed’ worden aan de hand van een bepaald patiëntendossiersysteem, en niet aan de hand van wet- en regelgeving. Meestal werkt dat overigens prima, als je je er maar bewust van bent dat als je iets heel stellig verkondigt het soms weer eens tijd is te checken hoe het met de onderbouwing van je stelligheid zat.

Ik ga je even meenemen in de WGBO, de Wet op de Geneeskundige Behandelingsovereenkomst. De vraag is daar niet letterlijk uit te halen, we moeten wat informatie uit een aantal artikelen uit die wet halen om de vraag goed te beantwoorden: wat moet erin staan, wie gaat daarover, wie bepaalt wat er gewijzigd wordt etc.

Art. 7:448 BW — Informatieplicht
Dit artikel verplicht de hulpverlener de patiënt te informeren over het voorgenomen onderzoek en de voorgestelde behandeling, inclusief alternatieven, risico’s en de optie van niet behandelen. De informatieplicht is aangevuld met een verplichting om tijdig en doorlopend te overleggen met de patiënt over het voorgenomen onderzoek en de voorgestelde behandeling.

Art. 7:450 BW — Toestemmingsvereiste
De patiënt moet toestemming verlenen voor de behandeling. Voor ingrijpende behandelingen legt de behandelaar desgevraagd schriftelijk vast voor welke ingrepen toestemming is gegeven (art. 7:451 BW).

In art. 7:453 BW staat: “De hulpverlener dient bij zijn werkzaamheden de zorg van een goed hulpverlener in acht te nemen en handelt daarbij in overeenstemming met de op hem rustende verantwoordelijkheid, voortvloeiende uit de voor hulpverleners geldende professionele standaard.” Dit artikel vormt de basis voor de inhoudelijke eisen aan het behandelplan.

Dus dat is een beetje de juridische bandbreedte. Dit geldt voor alle BIG-geregistreerden. Dus vraag je ook eens af of bijvoorbeeld je dermatoloog je dit ook zou vragen, een contactpersoon… Over de inhoud wordt binnen de ggz iets gezegd in het Kwaliteitsstatuut GGZ, versie 4 inmiddels. Daar staat het volgende:

Het behandelplan wordt samen met de cliënt opgesteld (samen beslissen) en bevat minimaal:

  • De behandeldoelen – gebaseerd op wensen, mogelijkheden en beperkingen van de cliënt;
  • De aanpak – hoe zorgverlener en cliënt die doelen willen bereiken;
  • Verantwoordelijkheidsverdeling – wie wat doet en wie de regiebehandelaar is;
  • Crisisafspraken – hoe gehandeld wordt bij een crisis;
  • Waarneming – hoe de waarneming bij afwezigheid van de regiebehandelaar geregeld is;
  • Evaluatiemomenten – gepland in het plan zelf, maar ook ad hoc bij veranderingen.

Aanvullend geldt: bij behandeling langer dan 12 weken stuurt de regiebehandelaar een afschrift of samenvatting naar de huisarts/verwijzer.

Hier staat dus: we spreken af wat er aan de hand is, wat we gaan doen, en wanneer we het er weer over hebben om te zien of we de goede kant op gaan. Eigenlijk weinig meer dan wat er in de wettekst staat overigens, maar dat is weer een ander verhaal…

Dat heeft dus niets te maken met een contactpersoon. Overigens is dat bij verplichte zorg niet anders.

Hoop dat dit een antwoord is op je vraag.

Groet,

Thijs

NB Ik probeer een zo open en eerlijk mogelijk antwoord te geven. Daar zitten op een platform als PsychoseNet wel beperkingen aan. Ik heb jou of de persoon over wie je raad vraagt niet zelf gesproken of onderzocht. Dat maakt dat mijn advies niet hetzelfde is als het advies dat je krijgt als je een live gesprek hebt met een hulpverlener. Jouw huisarts/behandelaar of die van de persoon voor wie je advies vraagt is je eerste aanspreekpunt hierbij.

Beantwoord door: Thijs van Oeffelt op 10 maart 2026

Gerelateerd

Meer over

Behandeling
dossier

Lees ook