Antwoord
Beste Y.,
Het is heel terecht dat je schrijft over ‘de vergoeding van de allerlaagste doseringen’ en niet over ‘de vergoeding van taperingstrips’. Dit onderscheid is heel belangrijk. In tegenstelling tot wat veel mensen denken gaat het bij de vergoeding van afbouwmedicatie namelijk niet om ‘de vergoeding van taperingstrips’, maar uitsluitend over de vergoeding van bepaalde lagere doseringen die daarin kunnen zitten. Lagere doseringen die jouw arts aan jou wil voorschrijven om jou in staat te stellen om veilig te kunnen afbouwen, zonder dat je daardoor onnodig zogenaamde onttrekkingsklachten gaat krijgen. Onttrekkingsklachten die jou allerhande problemen kunnen bezorgen, en die jouw zorgverzekeraar daardoor juist extra geld kunnen gaan kosten.
Omdat zulke lagere doseringen nooit door farmaceutische bedrijven werden – en nog steeds niet worden – geleverd was het voor huisartsen en psychiaters heel lang heel moeilijk, en in de praktijk vaak zo goed als onmogelijk, om hun patiënten bij afbouwen goed te helpen. Dankzij de komst van speciale afbouwmedicatie – zoals de taperingstrips – waarin die lagere doseringen nu eindelijk wel beschikbaar zijn, kan jouw huisarts of psychiater je nu veel beter bij het afbouwen helpen en begeleiden dan vroeger mogelijk was.
Dat die zo noodzakelijke lagere doseringen er nu zijn gekomen is omdat een apotheker die op verzoek van patiënten is gaan maken, door middel van zogenaamde ‘magistrale bereiding’. De vergoedingsvraag gaat uitsluitend over de vergoeding van deze magistraal bereide lagere doseringen. Dat over die vergoeding nu al jarenlang discussie is vind ik net zo onbegrijpelijk als jij. Het lukt me niet om te begrijpen wat hierbij voor de zorgverzekeraars het probleem is. Omdat ik dit zelf niet goed begrijp kan ik je dat dus helaas ook niet uitleggen.
Waarom VGZ geen duidelijke en concrete onderbouwing aan jou wil geven waarom de afbouwmedicatie die jouw behandelaar om goede redenen aan jou wil voorschrijven niet zal worden vergoed, begrijp ik dus ook niet.
Het advies dat ik je wil geven is om aan VGZ te vragen om het besluit om jouw afbouwmedicatie niet te vergoeden duidelijk te motiveren, en om die motivatie voor jou op papier te zetten. Omdat je dan de mogelijkheid hebt om hiertegen eventueel officieel bezwaar te maken. Als je hierover meer wilt weten dan vind je informatie bij de Vereniging Afbouwmedicatie.
Los van de vraag of VGZ afbouwmedicatie aan jou wil vergoeden, wil ik je ten slotte nog graag wijzen op het PsychoseNet Webinar Afbouwen Psychiatrische Medicaties (zie hieronder). Hierin wordt uitgelegd hoe je geleidelijk afbouwen, samen met je behandelaar, op een goede manier in de praktijk kunt brengen. Als je wilt, kun je dat misschien op een rustig moment een keer bekijken. Hopelijk zal dat je dan helpen om je benzo(’s) op een veilige manier en hopelijk zonder veel problemen af te bouwen. Ik wens je daarbij alvast veel succes.
Met vriendelijke groet,
Peter
Meer informatie
Disclaimer
Bespreek eventuele verandering van medicatie of andere aspecten van je behandeling altijd eerst met je voorschrijvende arts
Ga niet alleen dingen zitten veranderen, dat is niet de bedoeling van de adviezen van de experts van PsychoseNet. Bedenk je dat de adviezen van experts altijd van algemene aard zijn – je kunt ze niet zonder meer op jezelf van toepassing achten, dat kan pas na overleg met je behandelaar of huisarts. Onze expert heeft je immers niet persoonlijk onderzocht.
Empower jezelf met Kennis over Medicatie Afbouw
Webinar met uitleg over afbouwen
- Peter Groot, expert medicatie afbouw, maakte samen met het UMC Utrecht en het User Research Centre een webinar over afbouwen van psychiatrische medicaties. Dit webinar is te zien op YouTube in twee delen: Deel 1 is vooral voor afbouwers; Deel 2 vooral voor voorschrijvers. Beide delen duren ongeveer 40 minuten.
Informatie over afbouwmedicatie
- Zoek je goede informatie over taperingstrips, stabilisatiestrips, switchstrips en strips op maat en hoe die kunnen worden voorgeschreven? Kijk dan op taperingstrip.nl en taperingstrip.be.
- Zoek je persoonlijk advies bij het kiezen van een afbouwschema? Behandelaars kunnen bij de apotheker een persoonlijk advies vragen voor een afbouwschema voor een patiënt.
- Wil je meer weten over de ontwikkeling van taperingstrips? Expert Peter Groot vertelt je over hoe die werken en hoe ze kunnen worden voorgeschreven in dit blog op Mad in the Netherlands.nl.
Vergoeding van afbouwmedicatie
- “Hierover is helaas nog steeds onduidelijkheid” zegt expert Peter Groot. “Enkele zorgverzekeraars (met name DSW en ENO) vergoeden afbouwmedicatie, de meeste andere doen dat (nog) niet.”
- Meer informatie hierover is te vinden bij de Vereniging Afbouwmedicatie, die strijdt voor vergoeding.
Beantwoord door: Peter Groot op 13 oktober 2025