Main content

Vraag

Waarom word je ongelooflijk depressief als je acuut stopt met Abilify? Ik krijg dit middel al jarenlang in depo vorm (400mg).

Antwoord

Dat is waarschijnlijk een onttrekkingssyndroom. Als je plotseling stopt met een behoorlijke dosering reageert je brein daarop met een onttrekkingsreactie.

Tegenwoordig wordt geadviseerd dit langzaam af te bouwen. Dat moet dan bij aripiprazol met pillen. Dit gaat dan in kleine stapjes, en de laatste beetjes moeten erg langzaam. Als je ooit eerder hebt afgebouwd en er zijn risicofactoren om onttrekkingsverschijnselen te krijgen, dan moet het langzamer. Hoe langer je het gebruikt, des te voorzichtiger moet je zijn.

Op onderstaand website kun je een formulier downloaden met afbouwschema's. Daar kun je ook lezen wat de risicofactoren voor onttrekkingsverschijnselen zijn:

RISICOFACTOR:

i. gemiste dosis patiënt had last van ontrekkingsverschijnselen na een gemiste dosis

ii. angst afbouw patiënt heeft angst heeft voor de afbouw, bijvoorbeeld a.g.v. een co-morbide angststoornis

iii. eerder mislukt eerdere pogingen van patiënt om te stoppen of de dosis te verlagen mislukten

iv. onderscheid het is noodzakelijk om ontrekkingsverschijnselen of rebound goed te kunnen onderscheiden van mogelijke terugval

v. slow metaboliser de laagste dosering geeft al een hoge plasmaconcentratie wat een risico is bij stoppen

vi. hoge dosis de dosering was gedurende een periode van 6 maanden of langer hoger dan 100% van de DDD

vii. start bij aanvang heftige bijwerkingen

Zie http://www.taperingstrip.nl/voorschrijven-en-bestellen/

Beantwoord door: Dirk Corstens op 22 augustus 2019
  • Deel deze pagina: