Een vriendin van mij heeft onlangs haar broer verloren. Ze is ook al op jonge leeftijd wees geworden.
Na het overlijden van haar broer is ze gestart met Prozac 20 mg. Er zijn momenten geweest waarop ze er 8 per dag nam. Onlangs begon ze hallucinaties te krijgen (ze zag haar broer) en raakte ze haar gevoel voor de realiteit kwijt.
De hallucinaties blijven gedurende de dag doorgaan en ze ziet haar overleden broer nog steeds. Helaas weigert ze professionele hulp te zoeken.
Komen de hallucinaties door de medicatie of door het trauma dat ze heeft meegemaakt?
Ik weet niet wat ik voor haar kan doen…
Antwoord
Beste S.,
Moeilijk te zeggen wat er precies speelt. Maar het moet wel een enorm moeilijk te verwerken verlies voor haar zijn, ook omdat ze zo jong haar beide ouders heeft verloren. Je gezin zo jong al verliezen moet wel een grote impact op haar hebben en wellicht dat ze daar met haar gevoel ook nog helemaal niet bij kan wat dit voor haar en haar verdere leven betekent.
Op zich is het niet vreemd om een overleden dierbare na de dood nog te zien of te horen, het kan horen bij het begin van een rouwproces en er zijn mensen die dat jarenlang nog ervaren maar daar soms ook een zekere troost aan ontlenen. Het hoeft ook niet te wijzen op psychose. Maar wat de hoge doseringen van medicatie betreft klinkt dat zorgelijk. Dat zou ze toch echt onder professionele begeleiding moeten nemen. Wellicht is ze bang dat ze dit verlies niet kan dragen, niet aankan en dat zou een heel menselijke en begrijpelijke reactie zijn.
Ik denk dat je al de goede dingen doet als vriendin door bij haar betrokken te blijven en haar vaak te laten merken dat je er voor haar wilt zijn. Ik vraag me af of zij verder nog familie/vrienden heeft die om haar heen staan? Want het lijkt me voor jou erg zwaar als jij daar alleen in staat haar te steunen. Als ze momenteel geen professionele hulp wenst, zou je kunnen proberen met andere naasten en met haar instemming afspraken te maken over het in contact blijven en ook elkaar kunnen bereiken. Bijvoorbeeld via een groepsapp.
En als je echt ongerust blijft kan je wel proberen een afspraak te maken met haar huisarts. Hij of zij mag geen informatie delen zonder haar toestemming, maar naar jou luisteren mag wel.
Hopelijk heb je hier iets aan.
Veel sterkte en vriendelijke groet,
Clara Koek
Beantwoord door: Clara Koek op 14 juli 2025