Main content

Vraag

Beste Jim,

Is er bij jou iets bekend over idiopathische intracraniële hypertensie (IIH) bij langdurig lithiumgebruik?

Ik heb het niet over overdosering. De gebruikelijke lithiumspiegels zijn mij bekend na jarenlang (meer dan 10 jaar) gebruik.

Kan IIH ontstaan bij langdurig lithiumgebruik?

Groeten,

E.

Antwoord

Beste E.,

Het werkt als volgt bij dit soort dingen:

1. Condities als IIH zijn relatief zeldzaam.
2. Lithiumgebruik is aanzienlijk prevalenter.
3. Soms zullen IIH en lithium dus samen voorkomen.
4. Mensen zullen hier gevalsbeschrijvingen over publiceren.
5. Of dat dan toeval is of dat er causale (wederzijdse) verbanden zijn, is dan de grote vraag.
6. In het geval van lithium en IIH is er geen epidemiologisch verband aangetoond - wel zijn er gevalsbeschrijvingen geweest.
7. In dit soort gevallen geldt dan: wees voorzichtig!

De conclusie van een verzameling van gevalsbeschrijvingen in 2012 was:

"IIH linked to the use of lithium is a very rare condition. In most cases it is not clear whether the link is coincidental or causal. If a patient being treated with lithium is definitely diagnosed with IIH and no other more plausible cause is found, then it is advisable to discontinue treatment with lithium. However, the therapist should feel free to re-start treatment with lithium in certain circumstances, for instance if patients have clearly benefited from lithium in previous maintenance treatment, if there is an unclear association between lithium and the onset and course of pseudotumour cerebri (PTC), or if the patient's condition has clearly deteriorated after lithium treatment has been discontinued".

Hope this helps,

Jim

Deze vraag is gesteld door een vrouw in de leeftijdscategorie 50-65
Beantwoord door: Jim van Os op 19 juni 2020
  • Deel deze pagina: