Beste Jim,
Als je door het gebruik van antidepressiva heel erg ontremd raakt (hypomanisch), betekent dit dan automatisch dat je een bipolaire stoornis hebt?
Of kan dit ook gebeuren terwijl je geen bipolaire stoornis hebt?
Alvast bedankt.

Jim van Os is een herstelgerichte psychiater, hoogleraar psychiatrische epidemiologie en Voorzitter Divisie Hersenen, UMC Utrecht. Hij werkt op het raakvlak van ‘harde’ breinwetenschap, gezondheidszorgonderzoek, kunst en subjectieve ervaringen van mensen met ‘lived experience’ in de GGZ. Jim is ook familielid van mensen met psychosegevoeligheid.
Beste Jim,
Als je door het gebruik van antidepressiva heel erg ontremd raakt (hypomanisch), betekent dit dan automatisch dat je een bipolaire stoornis hebt?
Of kan dit ook gebeuren terwijl je geen bipolaire stoornis hebt?
Alvast bedankt.
Hey V., dank voor je vraag!
Nee, als je ontremd raakt door een antidepressivum betekent dat niet automatisch dat je een bipolaire stoornis hebt.
Antidepressiva kunnen bij sommige mensen ontremming geven. Meer energie. Minder rem. Sneller praten. Minder slaap nodig. Impulsiever gedrag. Dat kan puur een medicatie-effect zijn. Zeker bij middelen die activerend werken, of in combinatie met stimulantia zoals dexamfetamine.
De vraag is altijd: Was er ooit een spontane hypomanische of manische periode zonder medicatie? Dus een fase die uit zichzelf ontstond. Als dat niet zo is, dan is het te kort door de bocht om meteen een bipolaire diagnose te plakken.
In de DSM wordt antidepressiva geïnduceerde hypomanie apart benoemd. Dat laat al zien dat het niet hetzelfde is als klassieke bipolaire ontregeling.
Tegelijk is het ook niet zwart-wit. Sommige mensen blijken achteraf wel een onderliggende stemmingsgevoeligheid te hebben. Medicatie kan dat als het ware naar voren trekken. Het is dus informatie over je kwetsbaarheid. Maar geen automatisch bewijs.
Belangrijker dan het label zijn vragen als: Wat gebeurde er precies? Hoelang duurde het? Wat waren de gevolgen? Hoe voelde jij het zelf? Was het prettig ontremd of juist opgejaagd en instabiel? En wat gebeurde er toen de dosis werd aangepast of gestopt?
Diagnoses zijn hulpmiddelen. Geen identiteiten. Het gaat om patroonherkenning over tijd. Niet om een enkele reactie op medicatie.
Bespreek dit rustig met je behandelaar. Niet vanuit angst voor een stempel, maar vanuit nieuwsgierigheid naar jouw profiel van gevoeligheid. Dat geeft veel meer richting dan alleen de vraag bipolair ja of nee.
Hope this helps,
Greetz Jim
Bespreek eventuele verandering van medicatie of andere aspecten van je behandeling altijd eerst met je voorschrijvende arts
Ga niet alleen dingen zitten veranderen, dat is niet de bedoeling van de adviezen van de experts van PsychoseNet. Bedenk je dat de adviezen van experts altijd van algemene aard zijn – je kunt ze niet zonder meer op jezelf van toepassing achten, dat kan pas na overleg met je behandelaar of huisarts. Onze expert heeft je immers niet persoonlijk onderzocht.
Wil je met iemand chatten?
Ga dan naar onze chat en verrijk jezelf met een herstelondersteunende chat met een van onze medewerkers.
Wil je een blog schrijven over je ervaring met een onderwerp relevant voor PsychoseNet?
Kijk hier voor informatie.
Lees deze toegankelijke boeken over Goede Zorg:
Wil je weten hoe je medicatie moet afbouwen, of hoe je mensen hiermee kunt helpen?
Ben je op zoek naar informatie over Persoonlijk Herstel?
Ben je op zoek naar de JUISTE HULP?