Main content

Vraag

Sinds 9 weken gebruik ik paroxetine vanwege een depressie en een angst- en paniekstoornis.

Helaas slaat de paroxetine nog niet goed aan.

Ik slikte ruim een jaar oxazepam, hier ben ik mee gestopt omdat het niet meer werkte. Nu gebruik ik alprazolam. Sinds enkele dagen voel ik me nog slechter. Ik heb last van hoofdpijn, trillen en beven.

De alprazolam doet nog niet veel aan de spanning in mijn lichaam.

Kan het zijn dat ik onttrekkingsverschijnselen heb van de oxazepam?

 

Antwoord

Beste M.,

Ja dat zou kunnen, maar is niet met zekerheid te zeggen want er is veel aan de hand:

1. Angst- en stemmingsgevoeligheid.
2. Nieuwe medicatie (paroxetine, alprazolam).
3. Afbouw oude medicatie (oxazepam).

Je moet oppassen dat je niet in een spiraal van uit de handlopend medicatiegebruik gaat komen (ik zie dat je ook zopiclon en lorazepam neemt).

Het zou zomaar kunnen dat je een beginnende benzodiazepineverslaving hebt (lorazepam, alprazolam, oxazepam, en zopiclon is ook verwant aan benzodiazepinen).

Het is zaak om uit de medicatiespiraal te komen op termijn en er niet verder in te geraken. Hoe meer medicijnen je neemt, des te minder je weet wat je doet.

Voor nu zou ik even niets doen en gewoon wachten tot je psychiater weer terug is, of anders even bij de huisarts langsgaan.

Wat je wel zou kunnen doen in de tussentijd is beginnen met een regime van meditatie en running therapy. Hiermee vergroot je je weerbaarheid en kun je in de toekomst hopelijk met minder medicatie...

Veel succes!

Jim

Deze vraag is gesteld door een vrouw in de leeftijdscategorie 65+
Beantwoord door: Jim van Os op 14 juli 2020
  • Deel deze pagina: