Veel gezochte termen

Psychosenet blog

Auteur

Jim van Os

Jim van Os is een herstelgerichte psychiater, hoogleraar psychiatrische epidemiologie en voorzitter Divisie Hersenen, UMC Utrecht.

Jim van Os werkt op het raakvlak van ‘harde’ breinwetenschap, gezondheidszorgonderzoek, kunst en subjectieve ervaringen van mensen met ‘lived experience’ in de GGZ. Jim is ook familielid van mensen met psychosegevoeligheid.

Jim van Os schreef deze toegankelijke boeken:

Trauma Begrijpen in 33 vragen

Psychose Begrijpen in 33 vragen

Neurodiversiteit Begrijpen in 33 vragen

Psychedelica begrijpen in 33 vragen

We zijn God niet

Wat mensen ons vragen, en wat dat zegt over hulpverlening

Sinds het onlinespreekuur van PsychoseNet draait, zijn er bijna 25.000 vragen beantwoord. Die vragen gaan vaak over de hulpverlening zelf.
Fotocredits: Pixabay; geralt

In de jaren dat het onlinespreekuur van PsychoseNet draait, hebben we bijna 25.000 vragen beantwoord. We zagen de kerngegevens van een representatieve groep van vele duizenden van die vragen om een goed beeld te krijgen van waar het eigenlijk over gaat. Dat beeld is best veelzeggend. Wat mensen ons vragen, gaat lang niet altijd over psychose of angst of depressie. De vragen gaan heel vaak over de hulpverlening zelf – of beter: de afwezigheid ervan, c.q. het wachten erop.

Bijna de helft van de vragen raakt de eigen ervaring met de ggz, vooral het wachten erop of het gebrek aan contact ermee. Dat is het grootste thema van het hele spreekuur. Bijna groter dan psychisch lijden zelf als primaire vraagstelling – waarvan veel over psychose en veel over angst. Mensen schrijven ons omdat ze ergens in het systeem zijn vastgelopen: te lang op een wachtlijst, geen contact meer hebben, uitbehandeld zijn, een conflict over hun pillen, het gevoel niet gehoord te worden of behoefte aan een second opinion.

En het populairste specifieke onderwerp? Afbouwen van medicatie. Bijna drie op de tien vragen gaan daarover. De vraag komt vaak in deze vorm: mag ik afbouwen? Mensen zoeken bij ons toestemming of bevestiging voor iets waar hun eigen behandelaar nee op zegt. Dat is veelzeggend. Het laat zien dat een gesprek dat in de spreekkamer thuishoort, ergens onderweg is opgehouden.

Wie stelt de vragen

Ruim zes op de tien mensen schrijven over zichzelf. Bijna een kwart schrijft namens een naaste: een ouder over een kind, een partner over een partner. Die familievragen gaan het vaakst over psychose, over gedwongen opname en over de vraag welke medicatie goed is voor iemand die ze liefhebben. Vaak zijn het de mensen die het dichtst bij iemand staan die met de grootste vragen blijven zitten. Ook zijn er ouders die schrijven over bezorgdheid dat hun kind euthanasie wil en de angst dat dat gegeven zal worden.

De angst voor dwang

Van alle ervaringen bij mensen die al in contact zijn met de ggz, of dat waren in het verleden, wordt er één veruit het meest besproken: de gedwongen opname. Mensen schrijven over spanning, onzekerheid en angst rond dwang. Wachtlijsten worden minder vaak met zoveel woorden genoemd, maar het werkelijke aantal ligt hoger, want heel veel mensen schrijven indirect over hulp die ze niet kunnen krijgen.

Wat we terugschrijven

En wat doen we met die vragen? De antwoorden zijn lang en persoonlijk, gemiddeld zo’n drieduizend tekens, en ze beginnen bijna altijd hetzelfde: met begrip. Bij bijna zes op de tien antwoorden staat bovenaan een persoonlijke opening. Eerst de mens, dan de inhoud.

Verder valt op waar we in het onlinespreekuur naartoe verwijzen. Niet in de eerste plaats naar een ggz-instelling of de huisarts, maar naar ervaringsdeskundigheid, lotgenotencontact en betrouwbare online informatie. Waarom? Omdat een formele doorverwijzing meestal niet is wat ontbreekt. De meeste mensen die ons schrijven weten van de ggz, maar zijn op zoek naar iets anders: gehoord worden, mogen meedenken over je eigen behandeling, je gevoeligheden en talenten leren kennen in plaats van alleen je klachten bestreden zien.

Daar zit een patroon onder. Wie zich niet gehoord voelt, cijfert zichzelf weg. Je past je aan, je houdt je mond, je doet wat de behandelaar zegt, ook als het niet klopt voor jou. Dat is een manier om te overleven in een systeem dat weinig ruimte laat. Herstel begint pas als iemand je vasthoudt: een ervaringsdeskundige die hetzelfde heeft meegemaakt, een lotgenoot, een naaste, soms een hulpverlener die de tijd neemt. Mensen elkaar laten vasthouden, daar begint het.

Wat het laat zien

De Stem van de Burger: Analyse Onlinespreekuur PsychoseNet

Er valt iets te leren van een ander vakgebied. De cardiologie heeft enorme gezondheidswinst geboekt, niet vooral met betere operaties, maar door op grote schaal in te zetten op leefstijl: bewegen, stoppen met roken, gezond eten. De ggz heeft die stap nooit echt gezet. We blijven vooral repareren wat kapot lijkt, in plaats van mensen te helpen leven met wie ze zijn.

Dat de vragen over psychose en over afbouwen zo vaak terugkomen, zegt iets concreets. Voor deze groepen schiet de reguliere ggz mogelijk tekort: te weinig tijd, te weinig kennis of te weinig bereidheid rond het afbouwen van medicatie, en te weinig gedeelde besluitvorming. Mensen willen meebeslissen over hun eigen lijf en hun eigen leven. Niets onredelijks daaraan.

Het onlinespreekuur zou eigenlijk niet de plek moeten zijn waar iemand voor het eerst echt mag nadenken over zijn eigen medicatie. Dat gesprek hoort in de spreekkamer. Dus de echte vraag is niet wat het spreekuur kan doen. De vraag is wat de reguliere zorg kan leren van vele duizenden mensen die de moeite namen om iets te vragen. Werk aan de winkel.

Voor vragen over psychosegevoeligheid en het niet in contact zijn met hulpverlening kun je terecht bij het onlinespreekuur en de chat van PsychoseNet.


Meer lezen van Jim van Os?

Meer lezen over goede zorg?

Heb je een vraag?

Onze experts beantwoorden jouw vraag in het online Spreekuur van PsychoseNet. Gratis en anoniem.

Ken je de mini-College’s van PsychoseNet al?

Bekijk PsychoseNet college’s van Jim van Os over zorg en herstel, van depressie tot psychose.

Mini-college: Wat is het ecosysteem mentale gezondheid (GEM)
previous arrow
next arrow

Reacties

5 reacties op “Wat mensen ons vragen, en wat dat zegt over hulpverlening”

  1. Merel

    Geachte Jim,

    Wat herkenbaar. Ook ik stelde vragen over medicatie afbouw. In de Ggz moet je er zelf naar vragen en er is weinig kennis over geleidelijk afbouwen en ik hoorde booit daar over een rebound. Mijn ervaring is dat je eigenlijk wat aan jezelf wordt overgelaten en gauw weer terug bent bij medicatie opbouw want zeegen ze: zie je wel je hebt het nodig.
    Te vaak heb je het idee dat medicijnen gemakkelijk worden voorgeschreven en dat je er dan aan vastzit.
    Psychosenet is de site waar je bevestiging en steun kunt zoeken.
    Mijn dank is groot voor het werk van Psychosenet en alle medewerkers, jullie gaan door met onderzoeken en geven zoveel informatie en de mogelijkheid om je vragen te mogen stellen is zo waardevol! Mijn wens is dat de hulpverleners de informatie van de site ook veel meer gaan gebruiken.

    Hartelijke groet,
    Merel

  2. Jos Raaphorst

    Hallo Jim,

    Bedankt voor de informatieve blog.
    Je schrijft dat de Cardiologie grote stappen heeft gemaakt door zich o.a. te richten op de levensstijl van de cliënten.
    De GGZ zou zich meer moeten richten op hoe je als mens van jezelf kan leren houden, en hoe je het goede in jezelf naar boven haalt. Biede belangrijke aspecten bepalen namelijk je draagkracht, ofwel wat kan je aan in het leven.

  3. HeadRadio

    Wat een mooie blog! Geeft mezelf ook inzicht om, als het lukt, dingen mee te nemen op mijn weg.

  4. May-May Meijer

    Hoi Jim,

    Wauw, wat verwerken jullie ongelofelijk veel vragen!

    Ja, erg triest dat mensen zo lang op een wachtlijst staan om geholpen te worden.

    Goed dat je opmerkt dat mensen ook zelf wat te zeggen hebben over hun medicatie.

    En leuk om te horen dat je ook vaak naar ervaringsdeskundigen verwijst.

    Alle goeds voor jou en het team van PsychoseNet.

    Veel groeten,
    May-May

  5. Roos

    Dank je wel Jim, voor weer zoveel spijkers op de kop
    Wee hun die vasthouden aan het schaden van mensen daar waar dit willens en wetens gebeurd
    Hoe wordt hier later op teruggekeken?
    Ook vrouwen met hormonale disbalans zijn erg verkeerd behandeld door deze sector